Separácia odpadu sa síce pomaly, ale o to istejšie dostáva do života vo väčšine miest, obcí a domácností. Existuje množstvo informačných letákov a rôzne iné propagačné materiály, ktoré sa už aj malým deťom snažia vysvetliť čo a ako separovať. Na odpad väčšina z nás prestáva myslieť hneď ako ho vytriedený vhodíme do zberných nádob. Ale separáciou sa ekologické a aj ekonomické nakladanie s odpadmi len začína. Druhý život plastom, papieru, či sklu vdýchne recyklácia. Recyklácia. To je ideálny spôsob ako ďalej naložiť s vytriedeným odpadom. Čo sa deje, keď sa plast, sklo, papier a ďaľšie odpady vyvezú zo zberných nádob?

Recyklácia

Recyklácia je proces opätovného využitia už niekedy použitých materiálov a produktov. Recyklácia zabraňuje plytvaniu zdrojov, znižuje spotrebu surových prírodných materiálov, redukuje množstvo spotrebovanej energie pri získavaní surovín na výrobu nových produktov a znižuje množstvo skládkovaného odpadu, čím prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov.

Bežne sa recyklujú kovy, ako železo, hliník a meď, sklo, papier, rôzne druhy plastov, a iné typy odpadov, ako napríklad elektronický odpad, ktorý sa skladá z viacerých typov materiálov. Takto získané materiály sa používajú buď samostatne alebo väčšinou ako prímes pri výrobe produktov z primárnych surovín.

Prečo recyklovať?

Jednou z hlavných iniciatív EÚ v oblasti životného prostredia je aj „Plán pre Európu efektívne využívajúcu zdroje“. Plán pre efektívne využívanie zdrojov vychádza z tematickej stratégie trvalo udržateľného využívania prírodných zdrojov a stratégie udržateľného rozvoja EÚ.

Efektívne využívania zdrojov umožňuje, aby sa v rámci hospodárstva vytváralo viac za menej, poskytovala väčšia hodnota pri menšom vstupe, využívali zdroje trvalo udržateľným spôsobom a aby sa minimalizoval vplyv na životné prostredie.

V pláne sa vymenúvajú hospodárske odvetvia, ktoré spotrebúvajú najviac zdrojov, a navrhujú sa nástroje a ukazovatele, ktorými sa má pomôcť pri usmernení opatrení na európskej a medzinárodnej úrovni. Je to plán na zvýšenie konkurencieschopnosti a rastu založený na používaní menšieho množstva zdrojov pri výrobe a spotrebe tovarov a na vytvorení obchodných a pracovných príležitostí z činností, akými sú napríklad recyklovanie.

Využitie recyklovaných materiálov podstatne znižuje výrobné náklady na nové produkty či obaly. Recyklované suroviny sú totiž podstatne lacnejišie, nakoľko ich netreba dopravovať z veľkých vzdialeností ako napríklad ropu.

Z dôvodu, že prírodné zdroje na Zemi sú vyčerpateľné, alebo sa obnovujú pomaly, je nevyhnutné aby sa podiel recyklovaných surovín pri výrobe výrazne zvyšoval, ideálne až na úroveň 100%. Preto z racionálnych aj legislatívnych dôvodov má recyklácia perspektívu a treba očakávať jej ďalší rast.

Ako recyklovať?

 

Plasty

Správa EK upozorňuje na skutočnosť, že v súčastnom modernom svete sa plasty stali materiálom, ktorému sa nedá vyhnúť. Majú všestranné využitie, sú odolné, no práve táto odolnosť komplikuje ich likvidáciu.

Výsledkom recyklácie plastov býva vo väčšine prípadov tzv. regranulát, čo je vstupná surovina na výrobu nových plastov. Plasty sa totiž väčšinou vyrábajú z malých guľôčok materiálu (granulátu), ktorý sa zohrieva a následne vytláča do foriem. Regranulát je vlastne rovnaká vstupná surovina, ktorá ale nebola vytvorená z ropy, ale z vytriedeného odpadu. Regranuláty z odpadových plastov nájdeme vo väčšine nových plastových výrobkov. Z recyklovaných plastov je možné vyrobiť množstvo vecí:

- Z regranulátu pochádzajúceho zo starých PET fliaš sa vyrábajú nové PET fľaše.
- Penový polystyrén sa spracováva do izolačných tvárnic, prípadne ľahčeného betónu a ďalších tepelných izolácií.
- Niektoré zmesi plastov sa spracovávajú na nové výrobky, napr. stavebné a záhradné prvky, ako sú ploty, zatrávňovacia dlažba, či záhradný kompostér, protihlukové steny pri diaľniciach, odpadkové koše alebo záhradný nábytok.
- Z recyklovaných plastov sa vyrábajú tiež vlákna a z nich potom záťažové koberce alebo odevy, výplne zimných búnd a spacích vakov.
- Z plastových vrecúšok, fólií alebo tašiek sa vyrábajú opäť fólie, vrecia na odpad,  alebo sa stávajú súčasťou alternatívneho paliva pre cementárne a iné prevádzky.

 

Papier

Papierový odpad, ktorý je odhodený do modrého kontajnera, je z mnohých rôznych druhov papiera. Noviny sú z iného papiera ako obal na múku a tie sa samozrejme odlišujú od kartónového papiera, z ktorého je vyrobená krabica na televíziu. Každý druh papiera sa tiež inak spracováva. Preto je potrebné vyzbieraný papier ešte dotriediť na jednotlivé druhy. Na triediacej linke je pás, po ktorom sa zmes papiera pohybuje a pracovníci pri páse z neho vyberajú jednotlivé druhy papiera. Niekedy z neho musia vybrať i odpadky, ktoré tam nesprávne vhodili nezodpovední občania. Dotriedený papier sa lisuje do balíkov a odváža sa k spracovateľom do papierní.

Tam sa použije k výrobe nového papiera, rovnako, ako keď sa papier vyrába z dreva. Papier je možné recyklovať päť až sedemkrát. Z recyklovaného papiera sa vyrábajú:

- noviny, zošity, lepenkové krabice, obaly na vajcia, kuchynské utierky, toaletný papier

Sklo

Pri výrobe číreho skla sa nikdy nesmie dostať do pece sklo farebné. Navyše sa tam nesmie dostať žiadna iná nečistota, kov, keramika, porcelán atď. Sklenené odpady zo zelených kontejnerov sa najprv triedia a sú odstránené najväčšie kusy nečistôt. Potom črepiny putujú na špeciálnu aickú linku, ktorá zaistí čistotu vytriedeného skla. Farebné alebo číre sklo sa odváža na spracovanie do sklární.

Tam sa z upravených črepov vyrábajú nové sklenené obaly, ktoré majú rovnaké fyzikálne, chemické aj hygienické vlastnosti, ako keby boli vyrobené z prírodných materiálov. Vďaka recyklácii sa šetrí množstvo energie a surovín (napr. povrchovo ťažené sklárske piesky) a hlavne sklo je možné recyklovať a používať donekonečna. Z recyklovaného skla sa vyrábajú:

- pivové a minerálkové fľaše, poháre a iné sklenené výrobky

Kovy

Kovy sa na Slovensku triedia buď v separovanom zbere miest a obcí, alebo na zberných dvoroch, kde môžu občania kovový odpad odovzdať. Technológie triedenia, strihania, lámania, lisovania, briketovania, drvenie a podobné technológie vedú k úprave kovového odpadu. Kovový odpad je tradičným zdrojom druhotných surovín v hutníctve železa, široké uplatnenie majú vytriedené oceľové zliatiny.

Dotriedené kovové odpady putujú do hút, kde sa pretavia. To, čo v tomto odpade zostalo (napríklad zvyšky potravín alebo farby v konzervách), zhorí pri teplote 1700 °C. Pri recyklácii vznikajú z kovu opäť kovové výrobky:

- plechovky, konzervy, odliatky, tyče, dosky, kľúče, rámy bicyklov a iné kovové výrobky

Sme spoločnosť, ktorá sa zaoberá recykláciou plastového a papierového odpadu. Na trhu figurujeme od roku 2011. Počas našej existencie sme si vybudovali stabilné miesto na trhu v Žilinskom a Trenčianskom regióne, kde obsluhujeme desiatky spoločností, ktoré produkujú popri svojej produkcii plastový a papierový odpad. Vďaka technike, ktorou disponujeme, máme možnosť operovať aj v ostatných regiónoch Slovenska a konkurovať aj najväčším odpadárským firmám na našom trhu. Chceme ponúknuť pôvodcom odpadu i spracovateľom profesionálne služby, ktorí si s našou pomocou môžu výrazne znížiť svoje prevádzkové náklady.

 

Pasivita jednotlivca je prekážkou v napredovaní a rozvíjaní sa celej ľudskej existencie.

Nebuďme ľahostajní k okoliu, vážme si životné prostredie.