Odpad, ktorý sa kedysi považoval za konečnú stanicu mnohých výrobkov, sa v rámci snahy o udržateľné hospodárstvo stáva hodnotnou surovinou. Vďaka separácii a následnej recyklácii odpad napomáha ochrane životného prostredia, efektívnemu využitiu zdrojov, prispieva k zvyšovaniu HDP a zamestnanosti, a zároveň znižuje emisie. To je základným predpokladom pre zlepšenie životného prostredia a trvalo udržateľné podmienky pre náš život. Ako s ním nakladať?
 
 
Separácia a následná recyklácia odpadu na Slovensku nemá príliš dlhú tradíciiu. So vstupom do Európskej únie sa začala tejto problematike venovať čoraz väčšia pozornosť, museli sme sa prispôsobiť európskej legislatíve o odpadoch a nakladania s nimi. Prijatie potrebnej legislatívy je však len prvým krokom k reálnemu zlepšeniu systému nakladaniu s odpadmi. Je to dlhý proces, ktorý sa stále častejšie začína u detí. Práve pre deti materských a základných škôl existuje množstvo projektov, ktoré ich motivujú a učia separovať. A prostredníctvom detí, ich vplývaním na rodičov sa celá spoločnosť začína na odpad pozerať novými očami. Druhým impluzom pre efektívnu separáciu odpadov je ekonomické zhodnocovanie odpadov, súbežne s pôsobením legislatívy, ktoré má vplyv hlavne na chovanie sa firiem, ktoré produkujú odpady.
 

Čo je odpad

Podľa smernice 2008/98/ES je odpad definovaný ako: "každá látka alebo vec, ktorej sa majiteľ zbavuje, chce sa jej zbaviť, alebo je povinný sa jej zbaviť".

Odpad vzniká vo všetkých fázach životného cyklu materiálov:

- ťažba (banícky odpad),
- výroba a distribúcia (priemyselný, nebezpečný odpad a odpad z obalov),
- spotreba produktov a využívanie služieb (komunálny, elektrický odpad a odpad z elektronických prístrojov),
- spracovanie (napr. triedenie zvyškov z recyklačných zariadení alebo trosky zo spaľovní).

Ročne na Slovensku vznikne okolo 1,5 milióna ton komunálneho odpadu. Z toho je až 74% tzv. zmesový komunálny odpad, teda odpad, ktorý sa neseparuje, ale skládkuje a spaľuje v spaľovniach.

Napriek tomu, že v súčastnosti je už na Slovensku do programu separovania a recyklácie odpadu zapojená veľká časť obcí, väčšina miest a viaceré, najmä veľké, organizácie, vyčlenené stanoviská majú najčastejšie 2 až 4 druhy kontajnerov na separovaný zber odpadov, ktoré sú farebne odlíšené (zelená - sklo, žltá - plasty, modrá - papier), množstvo vytriedeného odpadu medziročne klesá.

Z porovnania dát o triedenom zbere za roky 2012 a 2013 vyplýva, že v roku 2013 vyprodukoval každý obyvateľ Slovenska v priemere o vyše 6 kilogramov viac komunálneho odpadu ako tomu bolo v roku 2012. Množstvo komunálneho odpadu prepočítané na jedného obyvateľa tak dosiahlo úroveň 325,25 kilogramov, čo predstavuje medziročný nárast o 2 %. Európsky priemer produkcie komunálneho odpadu je podľa údajov EUROSTAT-u na úrovni 503 kilogramov na obyvateľa za rok.

Prečo separovať

Tento spôsob zneškodňovania odpadov je jedným z najvýznamnejších ekonomických nástrojov zhodnocovania odpadov a priamo vplýva na znižovanie poplatkov za zneškodňovanie komunálneho odpadu. Napriek zvyšujúcemu sa množstvu vyprodukovaných najmä plastových odpadov, počet kontajnerov na separovaný zber na Slovensku stagnuje a problémom zostávajú aj regióny, ktoré dodnes nie sú do programu zapojené.

- Ten, kto separuje odpad, šetrí prírodné zdroje.
- Vďaka separovaniu odpadu bolo v západnej Európe od roku 1994 ušetrených 10 milónov ton ropy.
- Ten, kto separuje, je ohľaduplný k životnému prostrediu.
- Od roku 1994 bolo vďaka separovaniu odpadu v krajinách, kde tak robia, vypustených do ovzdušia o 25 tisíc ton skleníkových plynov menej.

Ako separovať

Separovaný zber je zber oddelených zložiek komunálnych odpadov. Zberné nádoby na jednotlivé zložky komunálneho odpadu sú farebne rozlíšené a nachádzajú sa na nich aj doplňujúce informačné tabuľky. Slúžia na upresnenie, čo do zbernej nádoby patrí a čo nie.

Modrá farba - papier

Papier tvorí asi 20 % odpadu. Separácia a následná recyklácia čiastočne zmierňuje škodlivé dopady výroby papiera.

Do modrých zberných nádob na papier patrí:

knižný a písací papier, letáky, noviny, časopisy, zošity, knihy, telefónne zoznamy, obálky, neznečistené papierové obaly a vrecúška z potravín (napr. krabičky z čajov, syrov, dezertov, krabice
z pracích práškov, obaly z múky a pod.), papierový odpad z kancelárie, kartónové krabice (separovaný papier by nemal obsahovať kancelárske kovové spony).

Do modrých zberných nádob na papier nepatrí:
 
tvrdé väzby kníh, asfaltové papiere a lepenky, papier znečistený potravinami, olejom a ropnými produktmi, preklepové papiere (tzv. kopiráky, indigo), použité jednorazové plienky, použité papierové utierky, celofán, umelohmotné obaly.

Pomôžeme Vám pri separovaní - realizujeme výkup papierového odpadu a bezplatný odvoz

Firmám a organizáciám ponúkame odkúpenie lepenky, starých novín, časopisov, prospektov, letákov, či kníh (bez tvrdých obalov), ktorých by ste sa radi zbavili a to priamo spred  firmy. Prídeme si Váš starý papier vyzdvihnúť priamo k Vám.

Zelená farba - sklo  farebné

Biela farba - sklo číre

Sklo je priezračná, alebo priehľadná beztvárna látka, ktorá vzniká vychladnutím kremičitanovej alebo inej taveniny. Sklo sa delí podľa farby na biele sklo, nazývané aj číre sklo a farebné sklo. Sklo patrí medzi druhotné suroviny, ktoré sú dlhodobo dobre recyklovateľné. Aby bolo možné sklo využiť čo najlepšie, je potrebné separovať zvlášť farebné a zvlášť biele sklo.

Do zberných nádob patrí:

sklenené nevratné fľaše z nápojov, minerálok, jedlých olejov, zaváranín, tabuľové sklo, črepiny zo sklenených rozbitých nádob, črepiny z vratných sklenených nádob. Samozrejme je potrebné umiestňovať fľaše čisté a zbavené iných materiálov.

Do zberných nádob nepatrí:

porcelán, keramika, autosklo, zrkadlá, TV obrazovky, sklo s drôteným výpletom, osvetľovacie neónové trubice.

Žltá farba - plast

Plasty sú jedným z najhoršie recyklovateľných materiálov a najviac zaťažujú naše životné prostredie. Môžu sa recyklovať len na produkt s nižšou kvalitou. Najmä v 2. polovici 20. storočia spotreba plastov výrazne rástla, toto obdobie preto môžme charakterizovať ako éru plastu.

Do žltých zberných nádob patrí:

PET fľaše od nápojov (ich objem je potrebné najskôr znížiť napr. zošliapnutím, stlačením), kelímky, sáčky, fólie, polystyrén a pod.

Do žltých zberných nádob nepatrí:
Novodurové rúrky, obaly od nebezpečných látok, ako napr. motorových olejov, chemikálie, farby a pod.

Naša spoločnosť má záujem o veľmi široký okruh plastového odpadu, či už vyseparovaný plast z komunálneho odpadu, alebo druhovo vytriedený odpadový plast z výrobného procesu.

Komunálne odpady

V oblasti komunálneho odpadu vykupujeme plastové prepravky všetkých druhov a farieb, plastové bandasky, plastovú fóliu, plastové PET fľaše.

Odpady z výrobných podnikov

Z výrobných podnikov vykupujeme odpadový plast ako napríklad obalové fólie, plastové nepodarky, vtokové sústavy a ingoty (monobloky) plastového materiálu vznikajúce pri nábehu výroby.

Odvoz plastových odpadov

Disponujeme vlastnými veľkoobjemovými a lisovacími kontajnermi a pre spomínaný plastový odpad si zabezpečujeme vlastnú dopravu a v prípade individuálnych požiadaviek zabezpečujeme i veľkoobjemové vaky, pripadne iné nádoby.

Červená farba - kov

Separácia a následná recyklácia kovov  má výrazne ekologický aspekt a zabraňuje znečisťovaniu zmesového komunálneho odpadu. Odpad z kovu vzniká vo výrobnej aj komunálnej sfére. Kovové obaly sa používajú na balenie širokého spektra tovarov od priemyslu, balenie potravinárskych výrobkov, kozmetických výrobkov a pod. Výrobcovia používajú na svojich výrobkoch spresňujúce značenie, ktoré usmerňuje spotrebiteľov z akého materiálu bol obal vyrobený

Do červených zberných nádob patrí:

kovové obaly, konzervy, kovové výrobky a súčiastky, alobal, nápojové plechovky. Kovové obaly a kovy možno odniesť aj zberní kovov, príp. do zberných dvorov.

Do červených zberných nádob nepatrí:
kovové obaly od farieb a lepidiel, chemikálií, kovové obaly kombinované s iným obalom, napr. zubné pasty, nápojové kartóny
 
Tieto štyri farby sú najšastejšie používané zberné nádoby v obciach a mestách. Môžu však byť rozšírené o ďaľšie, najmä hnedú farbu - bioodpad, ktorý sa ďalej spracúva kompostovaním, zberné nádoby alebo vrecia na nápojové kartóny, oblečenie a podobne.
 
Ďaľšou možnosťou, ako sa ekologicky zbaviť odpadu je zberný dvor, prípadne zberné veľkokapacitné kontajnery, ktoré mesto alebo obec sezónne zabezpečuje spravidla 1 - 2x ročne.
 
Spoločnosť KREDUS, s.r.o. sa zameriava hlavne na odvoz a reckyláciu odpadov z podnikovej / výrobnej sféry a z organizácií. Pokiaľ ste producentom papierového alebho plastového odpadu môžete nás kontaktovať a my vám poradíme čo s odpadmi, ktoré sú vedľajším produktom vašej výroby alebo činnosti. Stačí nám jednoducho zavolať na číslo: 0948 888 812.

Sme spoločnosť, ktorá sa zaoberá recykláciou plastového a papierového odpadu. Na trhu figurujeme od roku 2011. Počas našej existencie sme si vybudovali stabilné miesto na trhu v Žilinskom a Trenčianskom regióne, kde obsluhujeme desiatky spoločností, ktoré produkujú popri svojej produkcii plastový a papierový odpad. Vďaka technike, ktorou disponujeme, máme možnosť operovať aj v ostatných regiónoch Slovenska a konkurovať aj najväčším odpadárským firmám na našom trhu. Chceme ponúknuť pôvodcom odpadu i spracovateľom profesionálne služby, ktorí si s našou pomocou môžu výrazne znížiť svoje prevádzkové náklady.

 

Pasivita jednotlivca je prekážkou v napredovaní a rozvíjaní sa celej ľudskej existencie.

Nebuďme ľahostajní k okoliu, vážme si životné prostredie.